JULKA KONTRA JULKA

 

Problematyka:  pierwszy kontakt z używkami (papierosy, narkotyki, alkohol), agresja, problem tolerancji, akceptacji i poszanowania innych osób,  bezpieczeństwo dzieci w szkole, domu i na ulicy

                             Spektakl opowiada historię Julki -uczennicy Szkoły Podstawowej, dziewczynki nie lubianej w klasie. Złożyło się na to szereg przyczyn; Julka mieszka z rodzicami i bratem, ale nie ma z nimi dobrego kontaktu, jest dzieckiem zaniedbanym, którego rodzice nie wypytują jak było w szkole i co jest na zadanie… Do tego Julka jest niska, lekko okrągła i ma gorsze ubrania. Klasa jej nie akceptuje i nie lubi, koledzy zamieszczają w internecie złośliwe uwagi na jej temat, próbują przy pomocy sieci ośmieszyć ją i upokorzyć. Julka odpowiadając atakiem na atak- wymyśla niestworzone rzeczy żeby zwrócić na siebie uwagę, kłamie mówiąc, że koleżanka zabrała jej 10zł., że pali papierosy itp., wkręca klasę w swoje wyimaginowane imieniny i  aby zdobyć sympatię innych udaje kogoś kim tak naprawdę nie jest.  Wszyscy myślą, że Julka jest zła a ona po prostu cierpi…

                        W naszym spektaklu chcemy pokazać problem inności osoby nie  przystającej do grupy, klasy, społeczności. Chcemy także zwrócić uwagę na uczniów nie tolerowanych ( z różnych powodów ) przez  klasę, uczniów poniżanych przy pomocy internetu, którzy w w odruchu samoobrony a może w geście rozpaczy zaczynają zachowywać się demonstracyjnie. Opowieść o  braku tolerancji osoby Julki to także historia sumienia dziewczynki, która wie, że źle postępuje prowokując koleżanki;  w jej sercu toczy się walka między dobrem i złem. W naszym spektaklu chcemy też zastanowić się wspólnie z publicznością nad dwoistością natury człowieka i zrozumieniem tej podstawowej prawdy życiowej, że każdy z nas mimo inności potrzebuje akceptacji, tolerancji i zwykłej ludzkiej życzliwości.