EKO DZIECIAKI, ŻYJ ZDROWO !

EKO DZIECIAKI

Szkoła Podstawowa.  Tematyka: zwrócenie uwagi młodego odbiorcy na problemy ekologii: segregacja odpadów, czysta woda i powietrze, pokazanie zasad zdrowego stylu życia -zdrowe odżywianie, ruch na świeżym powietrzu

Autorski program, którego celem jest przekonanie dzieci, że troska i dbanie o środowisko naturalne, to obowiązek każdego małego i dużego człowieka i że bycie ekologicznym jest wymogiem naszych czasów po to, by zachować Matkę Ziemię dla obecnych i przyszłych pokoleń. W trakcie spotkania mówimy dzieciom o ochronie wody i zachowaniu czystego powietrza a także o tym, do których kolorowych pojemników wrzucać puszki, szkło, papier, plastikowe butelki po napojach. Co zrobić z butelką, zanim znajdzie się we właściwym pojemniku lub worku. Wyrabiamy przekonanie, że troska i dbanie o środowisko naturalne, to obowiązek każdego małego i dużego człowieka. Integralne elementy naszego spotkania to piosenki dotyczące ekologii i zdrowego odżywiania wykonywane przy akompaniamencie gitary, interakcja z publicznością i konkursy dla dzieci J A wspólnie odśpiewane piosenki pt. ”Żółty, zielony, niebieski, biały” oraz „Jeden mamy świat” będą pięknym akcentem kończącym ten dynamiczny program. Nie od dziś wiadomo, że urozmaicona, zbilansowana dieta i ruch na świeżym powietrzu są szczególnie ważne dla naszego zdrowia. Dlatego też nasz program ma na celu zachęcenie najmłodszych dzieci ( przedszkola, szkoły podstawowe) do przestrzegania zasad zdrowego odżywiania. Nasz program jest interaktywny, pełen urozmaiconych zabaw i konkursów.

                      MASZYNA ZMIAN

 Interaktywny spektakl dla młodych widzów                 

 Tematyka: przeciwdziałanie uzależnieniom, problem ochrony środowiska naturalnego   i zdrowego odżywiania, kształtowanie pozytywnych relacji wśród dzieci

              Spektakl opowiada o królewskiej rodzinie mieszkającej na dalekiej planecie i o dwojgu małych książętach, spędzających czas na zabawach i psotach. Pewnego dnia księżniczka Balbinka przypadkowo psuje maszynę do oczyszczania powietrza- świat pogrąża się w półmroku a na dodatek większość mieszkańców planety bagatelizuje  problem zanieczyszczenia środowiska – mieszkańcy planety palą papierosy, zaśmiecają okolicę i jedzą w nadmiarze frytki i hamburgery zamiast pysznych jabłek z królewskich ogrodów… Książę postanawia wyruszyć z misją ratunkową…

JAK KLAUN DYZIO ZOSTAŁ MISTRZEM EKOLOGII

Przedszkola, Klasy I-III SP

TEMATYKA: używki, zdrowe odżywianie, problem ochrony środowiska naturalnego i zdrowego odżywiania, kształtowanie pozytywnych relacji wśród dzieci

Klaun Dyzio na wesoło z aktywnym udziałem dzieci porusza problematykę ekologiczną , palenia w piecu, sortowania odpadów i biodegradacji.

Dzieciaki przedszkolne i z klas 1-3 tworzą z Dyziem ekologiczną orkiestrę na wiaderkach i butelkach oraz uczą się wesołej sortowanej rymowanki:

” Do zielonego wrzucaj tylko szkło , do niebieskiego wrzucaj tylko papier a żeby tego było mało to , do brązowego wrzucaj BIO”

Klaun Dyzio po zakończeniu programu kręci balony i formuje z nich zwierzątka J

ZIELONYM BYĆ CZYLI

PRZYGODY NIESFORNEGO JASIA

 Tematyka: pokazanie zasad zdrowego stylu życia (zdrowe odżywianie, ruch na świeżym powietrzu), zwrócenie uwagi młodego odbiorcy na problemy ekologii: (segregacja odpadów, czysta woda i powietrze)    

 

Piękna scenografia – parawany z tłem Ziemi i Kosmosu. Dużo muzyki. Piosenki. Kolorowe kostiumy. Wiele rekwizytów. Efekty świetlne. Profesjonalne aktorstwo.

Nasza historia rozpoczyna się w chwili, gdy niesforny Jaś, zamiast podziwiać piękno przyrody, łamie w lesie gałązki, zostawia papierki po batonach, hamburgerach i chipsach, hałasuje tak bardzo, że płoszy wszystkie zwierzęta. Leśna Czarownica postanawia go ukarać; wiedząc, że Jasio odżywia się nieprawidłowo zamawia dla niego w McDonaldzie pełne cholesterolu „smakołyki”. Jaś z obolałym, wielkim brzuchem obiecuje poprawę a Czarownica przyjmuje skruchę byłego „łamacza gałęzi” i biegnie wezwać Doktora Kruka. Kruk w wierszowanej formie objaśnia Jasiowi i dzieciom zasady zdrowego stylu życia. Mówi o prawidłowym odżywianiu, unikaniu używek, higienie osobistej, odpowiednim ubieraniu się i o zbawiennym wpływie ruchu na świeżym powietrzu na nasze zdrowie.

Doktor Kruk porusza  problem czystej wody, powietrza i segregacji śmieci – Kruk śpiewa piosenkę:

” Mamy tylko jedną planetę, o którą trzeba dbać, bo nikt w prezencie nie da nam nowej!!!”

Następne sceny tego ekologicznego przedstawienia to wyprawa Podróżnika do krainy Gnomów, w poszukiwaniu nieodkrytych kontynentów. Podróżnik za pomocą czarodziejskiej lunety pokazuje Królowi Planety Gnu- Ziemię. Okazuje się jednak, że na Ziemi nie wszyscy ludzie dbają o Matkę Naturę i o siebie samych. Zaśmiecone lasy, zanieczyszczenie atmosfery, spaliny, używki,  brak ruchu, brudna woda, obżarstwo, nie segregowanie odpadów… Król Gnomów nie chce, oby jego kraina zastała odkryta przez tych, którzy wcale nie są przykładem do naśladowania. Zaprasza Ziemian na Planetę Gnu, gdzie wszyscy wiedzą jak mają się zachowywać.

Podróżnik po powrocie na Ziemię  prosi wszystkie dzieci o przemyślenie swojego postępowania. Bo przecież nasza Planeta może być dalej piękna! Trzeba tylko się postarać! I nie niszczyć tego co mamy a zamiast niszczenia tworzyć piękne rzeczy i zachować bezcenną przyrodę !

Przedstawienie kończy się piosenką „Na troski i zmartwienia najlepsza jest piosenka”.

Spektakl interaktywny- dzieci biorą udział w konkursach i zabawach związanych z ekologią., zdrowym odżywianiem i zdrowym stylem życia.

OWOCE I WARZYWA

Na program „Owoce i warzywa” składają się następujące elementy:

Rozpoczynamy interaktywną pogadanką na temat zdrowego odżywiania w przedszkolu, szkole i poza nimi oraz aktywnego trybu życia: ( ile jemy posiłków, czy wszyscy jedli śniadanie, dlaczego mięso, kasza i warzywa są ważne, czego unikać, ruch na świeżym powietrzu zamiast komputera itp.)

  1. Owocowe koło fortuny – dzieci losują koperty z zadaniem np. wymień 4 warzywa w zielonym ( czerwonym itp.) kolorze, zrób koktajl dla koleżanki, zjedz plasterek cytryny itp.
  2. Energetyczne tańce z animatorem – Waka Waka, Makarena, Feel the Magic
  3. Konkurs na rozpoznawanie owoców i warzyw na podstawie zmysłu dotyku i smaku
  4. Konkurs na najdłuższy obierek z jabłka
  5. Jedzenie gruszki/ jabłka na sznurku
  6. Gimnastyka z trenerem
  7. 8. Inscenizacja wiersza J. Tuwima „Na straganie” z wykorzystaniem opasek z warzywami – w warzywnych aktorów wcielą się dzieci

Nagrody dla uczestników konkursów – dzieci losują z wiklinowego kosza owoce i warzywa – prawdziwe lub ozdobne wyglądające jak prawdziwe.

 

KLAUN DYZIO I ZNAKI DROGOWE

 

Tematyka: Przedszkola, Klasy I-III SP

TEMATYKA: Bezpieczna droga, pierwsza pomoc, zdrowie dziecka

Dydaktyka w formie zabawy

Klaun Dyzio  uczy dzieci jak się poruszać na drodze pieszo i rowerem jak korzystać z telefonów alarmowych i dlaczego nie należy na nie dzwonić dla żartu i co powinno być w apteczce pierwszej pomocy.

Po programie możemy :

– obdarować dzieci zwierzakami z baloników

– pomalować dzieciom buzie

– zrobić pokaz baniek mydlanych

OBIBOK I PESTKA NA OLIMPIADZIE

 

Tematyka: pierwszy możliwy kontakt z używkami, zdrowe odżywianie i sport jako alternatywa dla komputera, kształtowanie pozytywnych wzorców zachowań: szacunku dla innych i unikania agresji

Nieruchawy Obibok, wielbiciel fast foodów i tak zwany „sportowiec na kanapie” pragnie rywalizować ze swoim kolegą  Pestką w kilku sportowych konkurencjach.  Pestka wciąż naśmiewa się ze swojego niezgrabnego kolegi. Umawiają się w kolebce sportu – na Górze Olimp. Smok wyrusza  w góry po to, by zdobyć złoty laur wielkiej sprawności i pokazać wszystkim jaki jest wysportowany, pomimo swojego wyglądu. Zabiera ze sobą pana Chochelkę- kucharza, który gotuje proste lecz wspaniałe potrawy. Po drodze porozmawiają o zdrowym wolnym od nałogów życiu, różnych dyscyplinach sportowych i o prawidłowym odżywianiu.  Po dotarciu na miejsce Smok i Pestka ustalają zakres rywalizacji w pięciu dyscyplinach sportowych; nieoczekiwanie okazuje się, że wielkim sędzią zawodów zostanie sam władca Góry Olimp. W tej zdrowej rywalizacji wygrają wszyscy niezależnie od wyglądu i umiejętności- jeden z nich otrzyma laur olimpijski a drugi przyjaźń i szacunek… A wszystko zakończy się przygotowaniem Orderu Wielkiej Witaminy i ucztą serwowaną przez Mistrza Chochelkę- oczywiście składającą się tylko ze zdrowych potraw!